FDSZ MISKOLCI EGYETEM

               INTÉZMÉNYI SZERVEZETE

                                        Elnök:

                                        Dr. Dabasi-Halász Zsuzsanna

                                        egyetemi docens

3515. Miskolc-Egyetemváros                                                                                           Tel./fax: 06-46/361-954

 

Az FDSZ Miskolci Egyetem Intézményi Szervezete

1988-ban, a rendszerváltást megelőző évben a Pedagógusok Szakszervezetéből kíválva megalakult a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ). Országosan 54000 taggal. Az FDSZ azonban az alapszabályban rögzített alapelvek szerint önálló, egyenrangú intézményi szervezetek szövetsége. Tagjai a magánszemélyek az alapszervezetekbe lépnek be és itt fejtik ki tevékenységüket. Az alakulás évében a dolgozók létre hívták a Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetemen is az alapszervezetet. Szinte minden egyetemi dolgozó belépett, a reprezentativitás azaz a tagság aránya az állományi létszámhoz viszonyítva meghaladta a 80 százalékot.

Az alapító elnök Dr.Reisz Gyula egyetemi oktató

Jelenlegi elnök Dr.Dabasi-Halász Zsuzsanna egyetemi oktató

Az országos csúcs szervezet 1990-től Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) konföderáció tagja, és azzal minden alapszervezet is tagjává vált

Az FDSZ ME Intézményi szervezetének tagja lehetnek a Miskolci Egyetem oktatói, kutatói, adminisztratív és technikai dolgozói, valamint az Egyetemen működő kutató intézetek munkavállalói. Tagságát fenntarthatja az a nyugdíjas volt egyetemi dolgozó, aki erről nyilatkozik és a tagdíjat folyamatosan megfizeti. Az  FDSZ ME Intézményi Szervezete elkülönülten önállóan gazdálkodó szervezet. Tagjainak száma 2018-ban 235 munkavállaló és 233 nyugdíjas.

Egy szakszervezetnek, így azFDSZ ME Intézményi szervezetének  is a legfőbb feladata a munkavállalók érdekének védelme. Választott tisztségviselőinek a törvény erejénél fogva különböző fórumokon joguk van a munkavállalók véleményét kifejteni, javaslataikat a munkáltató köteles megfontolni. Országos és ágazati szinten ezt az FDSZ ME Intézményi Szervezete küldöttei révén az FDSZ-en keresztül látja el.

 Ágazati szinten az FDSZ különböző testületekben képviseli a felsőoktatásban dolgozók érdekeit: FÉT (Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács), FEK (Felsőoktatási Kerekasztal), Magyar Rektori Konferencia (meghívottként), ÉSZT (Érdekvédelmi Szakszervezeti Tömörülés) tagjaként az OKÉT-on (Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács), Köznevelési Érdekegyeztető Tanács (meghívottként)

Nemzetközi szinten is tevékenységet folytat: az FDSZ tagja az ETUCE-nak (European Trade Union Committee for Education), mely az Európai Bizottság fő konzultációs partnere oktatási és kutatási ügyekben.

 

Az FDSZ ME Intézményi Szervezete önállóan gazdálkodó szervezet, önálló jogi személy.   Helyi szinten egyeztet az Egyetem vezetésével, illetve reprezentatív szakszervezet révén joga van képviseltetni magát, valamint javaslatot tehet, hozzászólhat és szavazhat, az Egyetem Szenátusában, a Rektori Kabinetben és az Egyetem különböző bizottságaiban. Véleményezi az Egyetem stratégiai céljait, szabályzatait.  Egyetlen résztvevője a Kollektív Tárgyalásoknak és aláírója a Kollektív Szerződésnek.

Tagjainknak az alábbi lehetőségeket biztosítjuk:

          kedvezményes üdülési lehetőséget biztosítunk az Egyetem üdülőjében

          információt ad az ország más egyetemei által nyújtott szálláshelyekről

          igény szerint ingyenes jogsegélyszolgálatot biztosítunk

          temetési segélyt nyújtunk

          indokolt esetben szociális segélyt nyújtunk

          kirándulást és fórumot szervezünk nyugdíjasainak

          év közben folyamatosan tájékoztatjuk tagjainkat a titkárokon és bizalmiakon keresztül a kedvezményes lehetőségekről (cégek kedvezményes ajánlatai, pl. belépők, szálláshelyek)

          EURO Discount Club (EDC) kártyát biztosítunk minden tag részére

2018-ban az egyetem vezetése részéről közösségi rendezvényeink szervezésére mind erkölcsi, mind anyagi támogatást kaptunk. Az érdekképviselet mellett fontosnak tartjuk, hogy az egyetem egy olyan munkahely legyen, ahol a kollektíva szívesen dolgozik együtt, néha-néha van lehetősége egy pillanatra megállni, beszélgetni, egy finom étel és ital mellett megosztani örömeiken és gondjaikat. Az év során számos hagyományos és rendhagyó rendezvényt szerveztünk. Négy küldöttértekezleten vitattuk meg az egyetem és a magyar felsőoktatás problémáit. Kibővített küldöttértekezleteinken vendégünk volt az egyetem vezetése mellett tavasszal az állami fenntartó részéről Dr. Horváth Zita államtitkár-helyettes asszony és az FDSZ részéről az országos elnökség.Közösségi élet szervezéseként rendeztünk Gyermeknapot (kb. 60 fő részvételével), Mikulás ünnepséget (kb. 65 fő részvételével), Nyugdíjas Fórumot (kb. 150 fő részvételével). 2018. májusában részt vettünk és szerveztük a Dolgozói MEN-napot. Mindannyiunk számára kellemes meglepetés volt, hogy szinte a teljes egyetemi munkavállalói közösség részt vett ezen a délelőttön (kb. 700 fő részvételével). 2018. szeptember hónapban Családi Nap megrendezésére került sor (kb. 900 fő részvételével). Kollégáink és gyermekeik jó hangulatban nyitották meg a 2018-2019-es tanévet.Siófoki vállalati üdülőt két hónapon keresztül üzemeltettük, több mint 180 fő dolgozó, volt dolgozó és hozzátartozói számára nyújtottunk kulturált pihenési lehetőséget. Képviseltük magunkat számos egyetemi bizottságban, Szenátus, Rektori Kabinet, Esélyegyenlőségi Bizottságban, Kitüntetés Adományozó Bizottság, Lakhatás Támogatási Bizottság. A ME FDSZ elnöke tagja az Országos Elnökségnek, mint tanácskozási jogú tag, mivel ellátja az FDSZ Felügyelő Bizottsági elnöki pozícióját. Az elmúlt évben számos elnökségi ülésen képviselte szervezetünk érdekeit, és aktív résztvevője az Országos Érdekegyeztetési Fórumoknak, képviseli az FDSZ az ÉSZT üléseken, rész tvett SZEF Akadémián és több ad-hoc bizottságban dolgozik. Idén először támogattuk tanévkezdéskor és Karácsonykor a Miskolci Egyetemen dolgozó nagycsaládos kollégáinkat. Részt vettünk az Egyetemi Lelkészség által szervezett „Karácsonyi Cipősdoboz” akció gyűjtésében, mellyel idén a csereháti aprófalvas területen élő rászorult gyermekeknek tudtunk örömet okozni. Aktivistáink támogatták a vöröskereszt által szervezett véradási kampányt. Anyagilag és részt vettünk ennek a véradásnak a szervezésében, mely örömünkre sokkal sikeresebb volt, mint az elmúlt évtized bármely akciója. Eredményesen működik a nyugdíjas tagozatunk, melynek elnöke képviselteti magát az országos tagozat munkájában is. Együtt dolgozunk a könyvtárosok és a nyelvtanárok, illetve a nem oktató dolgozók tagozatával is.